VLAMO in tijden van ...

[UPDATE 26/02] U weet het al: corona. Om de verspreiding van het virus in te dijken, nam de overheid enkele ingrijpende maatregelen. Een vraag? Stuur een mailtje naar corona@vlamo.be.

 

Bijgewerkt op 26 februari 2021

[26/02] UPDATE: Wegens de stijgende ziekenhuiscijfers heeft het Overlegcomité beslist om voorlopig geen bijkomende versoepelingen door te voeren. Volgende week is er een nieuw Overlegcomité.

Maatregelen

De overheid verlengde de coronamaatregelen in heel België tot 1 april 2021. Vanaf 1 februari gelden er nieuwe maatregelen voor buitenschoolse activiteiten van kinderen en jongeren. Voor alle duidelijkheid zetten we de belangrijkste maatregelen voor onze verenigingen hieronder op een rijtje: 
[VANAF 1 FEBRUARI 2021]  
 • Culturele en recreatieve infrastructuur is gesloten (behalve musea) voor publiek/vrijetijdsbesteding, alsook (indoor) sportinfrastructuur (behalve zwembaden).
 • Uitzondering | Door verenigingen georganiseerde activiteiten voor personen tot en met 18 jaar zijn toegelaten onder volgende voorwaarden:
  • Kinderen tot en met 12 jaar:
   • activiteiten worden bij voorkeur buiten georganiseerd (of in een goed verluchte ruimte)
   • groep van maximum 10 deelnemers (begeleiding niet inbegrepen)
   • deelnemers blijven in eenzelfde groep (en gescheiden van eventuele andere groepen)
   • in aanwezigheid van een meerderjarige begeleider
   • begeleiders respecteren de geldende afstandsmaatregelen en dragen een mondmasker
   • geen overnachtingen
   • vermijd wisselende contacten en kies maximum 1 buitenschoolse activiteit per kind
  • Jongeren van 13 tot en met 18 jaar:
   • enkel buitenactiviteiten toegestaan (enkel individueel kan gebruik worden gemaakt van het sanitair binnen)
   • groep van maximum 10 deelnemers (begeleiding niet inbegrepen)
   • geen uitzondering in de krokusvakantie
   • deelnemers blijven in eenzelfde groep (en gescheiden van eventuele andere groepen)
   • in aanwezigheid van een meerderjarige begeleider
   • begeleiders respecteren de geldende afstandsmaatregelen en dragen een mondmasker, de jongeren dragen ook een mondmasker
   • geen overnachtingen
   • vermijd wisselende contacten en kies maximum 1 buitenschoolse activiteit per jongere

Op de website van De Ambrassade vind je meer info, alsook een antwoord op enkele veelgestelde vragen.

 • Andere activiteiten (niet-georganiseerd, 18+) kunnen enkel volgens de geldende regels rond sociaal contact:
  • Je mag met maximum 1 dezelfde persoon dicht contact hebben (knuffelcontact). 1,5 meter afstand is dan niet nodig
  • Nodig je iemand uit bij je thuis? Je mag maximum 1 knuffelcontact per gezin tegelijkertijd uitnodigen.
  • Woon je alleen? Je mag jouw dicht contact en nog één extra persoon uitnodigen bij je thuis. Deze personen mogen niet op hetzelfde moment in je huis zijn. 
  • Buiten mag je met maximum 4 personen zijn. Je moet minstens 1,5 meter afstand houden.
  • Andere (fysieke) verenigingsactiviteiten voor 18+ zijn dus verboden, zowel indoor als outdoor. Dat betekent dus onder andere geen repetities, trainingen, lessen, vergaderingen, evenementen of voorstellingen. Online alternatieven zijn uiteraard wel toegelaten. 

    
 • Onderwijs:
  • [laatste update: 27/01] De werking van het DKO wordt verdergezet volgens het draaiboek DKO, maar leerlingen jonger dan 12 jaar zullen ook les krijgen in groepen van maximaal 10. Het DKO-aanbod telt wel als buitenschoolse activiteit. Lessen binnen het DKO-aanbod kun je dus niet combineren met hobby's buiten het DKO.
Hou de lokale coronaregels in de gaten!

De besluitvorming van de Nationale Veiligheidsraad en maatregelen die genomen zijn door provinciale en lokale overheden zijn hiërarchisch hoger in rang. Die bepalingen hebben dan ook voorrang op de bepalingen uit het basisprotocol.

Opgelet, lokale besturen kunnen dus aanvullende voorzorgsmaatregelen nemen, die strenger zijn dan de algemeen geldende richtlijnen. Respecteer dan ook steeds de richtlijnen die gelden in jouw provincie, stad of gemeente! Informeer je dus goed en neem bij twijfel omtrent de lokale afspraken steeds contact op met je lokaal bestuur.

VLAMO roept lokale besturen wel op om het lokale culturele leven niet nodeloos stil te leggen, en niet zomaar striktere regels op te leggen. Muziekverenigingen die hun activiteiten organiseren binnen de richtlijnen van het sectoraal protocol, houden zich immers al aan strenge veiligheidsregels. Lees onze oproep hier. 

Niet omdat we niet goed bezig waren. Maar uit zorg voor de zorg en voor elkaar. Even pauze, om daarna weer samen door te gaan.

VLAMO volgt ondertussen alles verder op, en blijft natuurlijk voor jullie klaarstaan.

VLAMO leidraad voor een veilige heropstart [UPDATE 13/10]

De basisvoorwaarde van een heropstart: 

 • georganiseerde culturele activiteiten moeten voldoen aan de veiligheidsvoorwaarden van het basisprotocol cultuur
 • het is hierbij verplicht om een om een risicoanalyse en draaiboek op te maken

Onze VLAMO-leidraad helpt je hierbij!

VLAMO werkte voor onze subsector een eigen leidraad uit, met meer specifieke richtlijnen die aansluiten bij de werking van onze verenigingen. We werken momenteel aan een update volgens de richtlijnen van het nieuwste basisprotocol.

Ga naar de VLAMO leidraad voor een veilige heropstart (muziek & dans) + werkdocument!

Nog enkele handige tools:
Alle VLAMO-coronadocumenten voor muziekverenigingen zijn ook terug te vinden en te downloaden op deze pagina

Protocollen en info Vlaamse overheid

Publieksevenementen

Het COVID Event Risk Model (CERM) & het generiek eventprotocol 

 • Om de overheid inzicht te geven in de events die plaatsvinden en uniformiteit te brengen in het COVID-veilig organiseren, stelt de federale overheid in nauwe samenwerking met de verschillende eventsectoren het COVID Event Risk Model (kortweg CERM) ter beschikking.

 • Naast deze online tool vind je hier het COVID Event Scan-protocol dat je helpt inschatten of je event aan de gevraagde parameters kan voldoen, handig bij de organisatie van je event.

 • Vanaf 8/09 is ook het CIRM (COVID Infrastructure Risk Model) beschikbaar, een tool voor uitbaters van een permanente sport –, culturele en evenementen infrastructuur zoals stadions sporthallen, theaters, concertzalen, evenementenhallen en congreslocaties. Het CIRM is een checklist die uitbaters toelaat om via een vragenlijst, aan de hand van een aantal veiligheidsparameters, hun permanente infrastructuren te screenen op de COVID-19 veiligheidsrisico’s. Het CIRM beroept zich (deels) op dezelfde set parameters als het COVID Event Risk Model (CERM), maar focust zich op hoe de infrastructuur zich leent tot het COVID-veilig organiseren van evenementen.

Zelf een event organiseren? 

 1. Neem contact op met de lokale overheid via de cultuurdienst omtrent de regels en mogelijkheden in jouw stad of gemeente. Je kunt ook al eens een eerst scan doen in het CERM, om te zien of je evenement mogelijk is binnen de algemene parameters.
 2. Maak een draaiboek
 3. Test je evenement via het CERM.
  • Groene score? Ga met de uitslag naar je stad of gemeente voor definitieve goedkeuring.
  • Kleurt jouw activiteit oranje of rood? Bekijk dan waar je je evenement veiliger kan maken met de verkregen feedback.
 4. Krijg finaal goedkeuring van je stad of gemeente .
 5. Organiseer

Interessante links

Ikorganiseer.be 

Sectorgids Cultuur (Professionele Kunsten) - Publieksevenementen

Nieuwsberichten

Lees al onze laatste nieuwsbrieven en -berichten omtrent corona hier.

 

Zakelijk advies in tijden van corona

Op deze pagina vind je meer info omtrent economische steunmaatregelen, subsidieaanvragen, annuleren van activiteiten, auteursrechten, AV's en ander zakelijk advies in tijden van corona.